Vineri, 19 IANUARIE 2018

Protectia copilului

Copilul tău în grija cui rămâne?

Ai anunțat la primărie?

 

Conform Legii nr. 272/2004 privind protecția și promovarea drepturilor copilului, republicată, art.104-108, „în situația în care ambii părinți sau părintele care exercită singur autoritatea părintească sau la care copilul intenționează să plece la muncă în străinătate, aceștia (acesta) trebuie să anunțe Serviciul Public de Asistență Socială de la domiciliu, cu minim 40 de zile înainte de a părăsi țara, cu privire la intenția de a pleca și persoana care se va ocupa de întreținerea copilului. Aceste dispoziții sunt aplicabile și în cazul plecării tutorelui. Confirmarea persoanei în întreținerea căreia va rămâne copilul se efectuează de către instanța de tutelă competentă teritorial.

Persoana desemnată pentru întreținerea copilului trebuie să facă parte din familia extinsă (poate fi unchi/mătusă, văr, nepot, frate/soră, străbunic, frate al unui bunic), să aibă minim 18 ani și să îndeplinească condițiile și garanțiile morale necesare creșterii și îngrijirii unui copil.”